Taky jste pořád přilepení k telefonu? Stahujete a testujete nové aplikace, diskutujete o nic s kolegy a kamarády. Jste geek a máte aplikaci na všechno, od emailového klienta až po počítání plodných dnů? Naše chytré telefony nám v mnohém usnadňují život a free wifi je malá radost, při které Vaše srdíčko zaplesá. Některé aplikace Vám ale mohou usnadnit i Váš pracovní život a díky nim dosáhnete maximálních výsledků s minimálním úsilím. Já používám tyto.
Trello
Miluju to-do listy a zejména ten slastný pocit, kdy škrtám splněný úkol. Můj život je složený z mnoha malých a velkých projektů a není snadné si vše pamatovat a splnit. To-Do list mi vždy pomáhal, ale často se mi stalo, že jsem na úkol zapomněla tak „kvalitně“, že se ani na seznam nedostal. A pak jsem objevila Trello. Jedná se o bezplatnou aplikaci, která pro řízení projektů používá koncept Kanban. Jednotlivé projekty mají svoje nástěnky, které obsahují seznam úkolů. Jak nástěnky, tak seznamy úkolů můžete komentovat, upravovat, vkládat obrázky, přiřazovat emaily a tak dále. Nově Trello spolupracuje i s Gmailem a Google kalendářem, takže k jednotlivým úkolům a projektům lze přiřadit časovou osu. V rámci jedné nástěnky si pak nastavíte vlastní sloupce. Já používám čtyři základní, a to seznam úkolů, pracuji na, hotovo, odloženo. Úkoly pak mezi sloupci jednoduše přesouvám. Trello používám jak v práci, tak doma, takže mezi moje projekty patří cokoliv od plánování dovolené, blogových postů, až po nedělní nákup. Další výhodou je možnost sdílení projektů s dalšími osobami a pro mě třeba i fakt, že jej lze používat nejen na mobilu a tabletu, ale také v PC s okamžitou synchronizací.
Khan Academy
Ty tam jsou časy, kdy studium vyžadovalo hodiny strávené v knihovnách, listování desítkami tlustých knih. Moderní doba nám umožňuje studovat kdekoli z displeje našeho telefonu nebo tabletu. Khan Academy obsahuje na deset tisíc vzdělávacích videí z řady oborů od matematiky a programování, přes literaturu až po přípravu na různé typy zkoušek. Do akademie se přihlásíte prostřednictvím Vašeho Google účtu nebo Facebooku a pak už jen sledujete Vámi vybraná videa. Aplikace i videa jsou v angličtině. Existuje i česká verze, obsahující kolem tří tisíc videí, tzv. Khanova škola.
Blinkist
Už jste někdy přečetli čtyři knihy za den? Tak tenhle německý startup Vám s tím pomůže. Celý koncept Blinkist je na bázi čtenářského deníku. Aplikace obsahuje více než 1500 titulů odborných a naučných knih (žádná beletrie) seřazených do jednotlivých blinků. Každý blink obsahuje „výcuc“ toho nejdůležitějšího z každé knihy, který si můžete přehrát nebo třeba poslechnout jako audio záznam. Aplikace je zpoplatněna, měsíční přístup je v ceně dvou káv v kavárně. Pokud se Vám ani tak platit nechce, máte možnost přečíst denně jednu knihu, resp.blink zdarma.
Aplikace dříve známá pod názvem Read it later je služba, která Vám umožní vytvářet a spravovat seznam článků z internetu, které si chcete přečíst, ale zatím jste se k nim nedostali. Pocket je dostupný pro většinu webových prohlížečů, Windows, iOS, Android, Windows phone, BlackBerry a dokonce i čtečky. Pracuje velmi jednoduše a jedním kliknutím stáhnete článek, ke kterému se můžete vrátit později. Tedy zjednodušeně řečeno, je jedno, zda článek označíte pomocí PC nebo telefonu, je vždy dostupný všude tam, kde máte aplikaci nainstalovanou. Pokud jste článek dočetli, jednoduchým odškrtnutím jej z aplikace opět smažete.