Úvodem
Právě jste objevili práci Vašich snů? Chcete spolupracovat se skvělou firmou, ale nevíte jak ji oslovit? Chystáte se na Váš první trh pracovních příležitostí?
Pro všechny tyto situace a mnoho dalších potřebujete vytvořit životopis, který Vás bude vhodně reprezentovat a zaujme potenciálního zaměstnavatele. Právě pro Vás je určen tento post plný profesionálních tipů, jak napsat Váš životopis (ve zkratce CV pocházející z latinského curriculum vitae).
1. Jak se chcete prezentovat?
Vaše CV je Vaší vizitkou, jejímž prostřednictvím vytváříte ve firmě první dojem o Vás. Řada uchazečů je často zahlcena pocitem, že do životopisu musí sepsat vše a čím víc tím líp. Nic není více vzdálené pravdě. Životopis není doznání, není nutné uvádět vše do nejmenších detailů, ale pouze to, co je pro požadovanou pracovní nabídku podstatné. Životopis není o Vaší minulosti, ale o Vaší budoucnosti. Vyzdvihněte tedy schopnosti, kterým se chcete dále věnovat a rozšiřovat je a pomlčte o těch, které nechcete opakovat.
2. Nejprve najděte pracovní nabídku
CV je odpovědí na pracovní nabídku, to je logický fakt. Přesto většina kandidátů postupuje zcela opačně. Nejprve sepíše svůj životopis, který pak v nezměněné podobě průběžně rozesílá na všechny více či méně vhodné pracovní nabídky. Personalista je pak zmatený a nechápe, proč se na tuto pozici hlásíte, když Vaše CV zadaným požadavkům vůbec neodpovídá. Neočekávejte, že si zaměstnavatel ve Vašem prefabrikovaném CV dohledá potřebné informace sám.
Ještě před samotnou tvorbou CV si proto sepište, co od svého budoucího zaměstnání očekáváte. Typ profese, lokalita, požadované znalosti či schopnosti, očekávaná mzda. Většina pracovních portálů pracuje s mnoha filtry, kam tyto klíčová slova můžete zadat a selektovat tak nejvhodnější nabídky pro Vás. Buďte však připraveni, že ne všechny nabídky budou Vašim požadavkům odpovídat ve všech ohledech. Mějte srovnané priority a zvažte, ze kterých podmínek jste ochotni ustoupit.
Našli jste pro Vás vhodnou nabídku? Nyní je teprve čas začít pracovat na CV, které bude této nabídce odpovídat. Znáte-li poptávku, je tvorba správné nabídky mnohem jednodušší. Pamatujte však, že je vždy nutné dodržet všechny podmínky. Zaměstnavatel často požaduje CV ve speciálním formátu nebo ve více jazycích. Nevyřazujte se předčasně z boje o práci tím, že některý z požadavků nesplníte. Co se Vám jeví jako nepodstatná maličkost, může být pro personalistu často prvním kritériem vyřazení životopisu.
3. Zvolte správný formát
Formát životopisu je zjednodušeně řečeno způsob, jakým prezentujete a řadíte informace ve Vašem CV. Ne pro Všechny pozice je vhodný stejný typ a máloco znechutí personalistu více než prefabrikovaný euroformát CV, v ideálním případě i s odkazem na web, odkud jste ho stáhli. Obecně lze použít 3 typy formátu – chronologický, funkční a kombinovaný.
Chronologický formát je tradiční, Obsahuje souhrn dat, lokací a zaměstnavatelů, ideálně řazených od nejaktuálnějšího. Tento typ je vhodný pro kandidáta, který chce zůstat ve stejném oboru. Umožní zdůraznit kariérní růst kandidáta v chronologické souvislosti. Pokud jste ve své pracovní kariéře často měnili obory působení nebo jsou ve vaši pracovní historii prázdná místa, volbou tohoto formátu na ně zbytečně upozorníte a v personalistovi nechtěně vyvoláte dojem, že něco skrýváte.
Funkční formát umožní kandidátovi více se zaměřit na prezentaci svých pracovních úspěchů a zkušeností. Je vhodnou volbou pro ty, kdo chtějí změnit pracovní obor, byli dlouho nezaměstnaní, často měnili pracovní pozice nebo mají příliš bohatou pracovní historii. Tento formát Vám umožní vyzdvihnout Vaše schopnosti, znalosti a úspěchy a naopak potlačit chronologii Vaší kariéry. List předchozích zaměstnavatelů spolu s daty a pozicemi může být jen ve zkratce zmíněn v závěru životopisu.
Kombinovaný formát je souhrnem toho nejlepšího z obou předchozích typů. Je vhodný, pokud měníte obor a v nové pozici chcete využít předchozí zkušenosti, pokud chcete dosáhnout na vyšší pozici ve Vašem současném oboru, potřebujete zakrýt mezery ve Vašem CV nebo Vaše aktuální pracovní pozice nepostihuje míru odpovědnosti, kterou nesete.
4. Vyzdvihněte podstatné
Právě jste po dlouhém hledáním objevili tu správnou pracovní pozici pro Vás. Z Vašeho CV musí jasně vyzařovat, že tu práci chcete a jste pro ni tím správným kandidátem. Chcete-li podtrhnout Vaše nadšení a zájem nebo naopak vysvětlit zjevné nedostatky, neváhejte přiložit motivační dopis. Pomůže Vám odlišit se z masy kandidátů a zvýší Vaši šanci, že si Vás personalista zapamatuje.
Snažte se vynechat nepodstatné. O důležitosti chronologie Vašeho CV jsem se zmínila v předchozím odstavci. Reaguje-li na pozici leteckého inženýra a začnete-li Váš životopis brigádnickou zkušeností výroby popcornu ve Vaší rodné vísce, vystavujete se obrovskému riziku, že personalista Váš životopis ani nedočte a Vašim skvělým zkušenostem a znalostem se nedostane pozornosti jednoduše proto, že jsou až na straně dva.
Dnes již není nutné uvádět řadu osobních údajů, jak tomu bylo běžné v minulosti. Není třeba uvádět Vaše pohlaví, věk, bydliště, nábožetsví nebo osobní zájmy. Není-li v požadavcích výslovně uvedeno, že Váš životopis musí obsahovat fotografii, neposílejte ji.
5. Buďte profesionální
Možná používáte stále stejný email, který jste si založili při hodině informatiky, ale buďte si jistí, že nic nepůsobí více neprofesionálně, než pokud na pracovní nabídky odpovídáte pod emailem [email protected]. Hledáte-li si zaměstnání, založte si nový emailový účet, ideálně v podobě [email protected]. Rovněž také nepoužívete pracovní email či telefon Vašeho současného zaměstnání, mohlo by Vám to způsobit řadu nepříjemností.
Hledáte-li zaměstnání, jehož podmínkou je reprezentativní vzhled, lze očekávat, že jedním z požadavků zaměstnavatele bude zaslání Vaší aktuální fotografie. Doporučuji Vám nechat si nafotit několik profesionálních snímků v pracovním kostýmku. Můžete se domluvit i s kamarádem amatérským fotografem. Na fotce byste měli působit profesionálně. Naprostým tabu jsou fotografie v prádle nebo v plavkách, selfie (dekolt a duckface ještě nikdy nikomu pracovní úspěch nepřinesl) nebo dokonce fotky z posledního večírku či skupinové fotky.
Je rovněž vhodné nastavit soukromí na Vámi používaných sociálních sítích, prověřit výsledkz vzhledávání Vašeho jména v googlu. Můžete si být jisti, že personalista to udělá a jistě nechcete, aby měl možnost si projít fotky z Vaší Silvestrovské oslavy nebo se detailně seznámil s Vašimi politickými názory.
6. Buďte přehlední a struční
Personalisté jsou časově vytížení lidé, kteří musí denně projít stovky životopis. Na každý, ano i ten Váš, mají v průměru 20 sekund. Tuto dobu máte vyhrazenou tomu, abyste zaujali. Snažte se tedy personalistovi čtení Vašeho životopisu maximálně usnadnit:
- Pište stručně v jasně oddělených odstavcích
- Zvolte přehledný font (Arial, Calibri, Times New Roman).
- Velikost textu by měla být maximálně 12 pro běžný text, 14 pro nadpisy.
- Nevkládejte fotografie a obrázky do textu. Personalisté to přímo nesnáší. Nejenže to prodlužuje dobu načtení Vašeho CV, ale řada firemních softwarů může mít se zpracováním takového souboru problém.
- Vyhněte se použití komplikovaných vzorů či špatně čitelných fontů
- Vyhněte se použití pracovního žargonu.
Gratuluji, právě jste napsali Váš profesionální životopis. Předtím, než jej odešlete potenciálnímu zaměstnavateli, zaměřte se na jeho revizi. Oprava pravopisných chyb je samozřejmostí. Podívejte se i na obsahovou stránku. Nezapomněli jste něco podstatného nebo neopakujete se někde dvakrát? Nejste li si jistí vlastním úsudkem, požádejte někoho, ať životopis přečte místo Vás a požádejte ho o zpětnou vazbu.