Můj muž má problémy se spánkem. Nebylo to tak vždycky, ale od jisté doby je kvalita jeho spánku mizerná a nyní má dokonce i důkaz. Chytré hodinky. Dnes má tuhle hračku každý, tedy i já i můj drahý. Jednou z funkcí těchto hraček je i měření kvality spánku. Jakk dlouhý je Vás hluboký, mělký a REM fáze spánek. Jednoduchá poučka praví, že čím víc hlubokého spánku, tím lépe. Délka hlubokého spánku mého muže se měří na minuty. Jeho rekord je tuším 32minut. V mém případě 5,5hodin. Pro mě je spánek posvátný, když spím, nic mě nemůže vyrušit. Nejen pro mého muže, ale i pro Vás jsem sepsala několik tipů, jak se konečně pořádně prospat.
1. Choďte spát a probouzejte se každý den ve stejnou dobu
Ano, snadněji se to řekne než udělá. Pravidelný rytmus je pro Vaše tělo důležitý. Naučte se tedy denně uléhat do postele v pravidelnou dobu, ideálně tak, abyste před sebou měli sedm až osm hodin nerušeného spánku, Zpočátku možná neusnete ihned, ale nevzdávejte to. Vaše tělo se režimu brzy přizpůsobí.
2. O víkendu to vážně nedospíte
Toto je omyl velké většiny přetížených moderních lidí. Celý pracovní týden se ve spánku omezují, aby měli dostatek času na svůj náročný pracovní a společenský život a uklidňují se představou, že o víkendu vše dospí. Jenže Vaše tělo je potvora. O víkendu se sice můžete déle válet v posteli a lenošit, ale o velké kvalitě spánku se mluvit nedá a o dospávání už vůbec ne.
3. Vybijte přebytečnou energii
Náš sedavý způsob zaměstnání často vyčerpá pouze naši psychickou a nikoli fyzickou energii. Nadbytek fyzické energie a nahromaděný stres může vyústit ve snížení kvality spánku nebo dokonce nespavost. Chápu, ne každý den si můžeme dovolit trávit čas v posilovně. Ale snažte se vědomě více pohybovat. Na místo výtahu běžte po schodech, cestou do práce si v tramvaji nemusíte nutně sedat a ráno můžete začít svižnou procházkou se psem. Aktivní den Vám přinese únavu a spolu s ní kvalitní spánek.
4. Dejte si šlofíka
Šlofíku se ve světě vědy říká polyfázický spánek. Podle historiků si lidé v minulosti, ještě před vynálezem elektřiny, dávali šlofíka každou chvíli. Údajně spali ve dvou segmentech rozdělených do dvou fází po čtyřech hodinách. Večer si šli tedy se západem slunce lehnout, spali asi čtyři hodiny, pak se na hodinku probudili a následně znovu usnuli a spali až do svítání. Mezi takové polyfázické spáče patřila řada známých osobností, například Nikola Tesla, Leonardo Da Vinci, Salvador Dali, Napoleon, Thomas Jefferson, nebo Thomas Edison. Šlofík je slast a už deset či dvacet minut spánku během dne Vám přinese osvěžení a dodá dostatek energie na mnoho hodin práce.
5. Nejezte a nepijte stimulanty před spaním
Káva, čokoláda, víno, smažené nebo kořeněné jídlo, zmrzlina nebo cokoliv s vysokým obsahem cukru či soli může výrazně snížit kvalitu Vašeho spánku. Jídlo zaměstná váš žaludek a cukr pro změnu mozek. Spánek je v tomto případě téměř vyloučen.
6. Zhasněte
Je vědecky prokázáno, že modré světlo uměle stimuluje naši mysl a udržuje ji ve stavu bdělosti. Modré světloje produkováno mnoha přístroji v našich domácnostech, jmenovitě televizí, mobilním telefonem, atd. Aby lidský mozek mohl produkovat melatonin, díky kterému tak pěkně spíme, potřebuje tmu. Vypněte tedy před spaním světlo, zhasněte, použijte masku na oči a ignorujte Váš mobil.
7. Relaxujte
Někdy musíte Vašemu tělu dát jasně najevo, že pracovní den skončil a už není třeba být v střehu a bdělý. Zkuste si pro tyto účely vytvořit Váš osobní rituál před spaním. Dejte si horkou vanu, pusťte si relaxační hudbu, protáhněte se anebo si přečtěte dobrou knihu.
Perfektný článok a plne súhlasím s každým jedným bodom. Akurát toho šlofíka si neviem dať nakoľko ja cez deň skrátka neviem upadnúť do spánku. Pravidelný režim, tlmené svetlo a relaxácia pred spánkom sú dôležité. Podľa mňa aj vyvetrať si izbu a pustiť čerstvý vzduch tesne pred spaním pomáhajú, aspoň mne určite. A ak neviem zaspať tak si čítam knihu to ma uspí vždy.