Jsou mezi námi lidé, kteří prostě vypadají jako chodící úspěch. A pak jsme my ostatní. Pohodlná pozice, trošičku nahrbení, s našimi malými bezvýznamnými zlozvyky. Možná si říkáte, že Váš postoj není důležitý a Vaše činy nebo slova vypovídají více o Vašich úspěších. Věda překvapivě dokazuje, že opak je pravdou. Profesor Mehrabian ve své studii prokazuje, že pouze 7% naší komunikace je verbální a dalších 93% neverbální, z čehož 55% komunikace obstarává naše řeč těla a dalších 38% tón naší řeči. Chcete-li tedy nejen být profesionální a úspěšní, ale také tak vypadat, měli byste si dát na několik věcí pozor. Sebevědomá řeč těla je sebenaplňujícím se proroctvím. Čím více projektujete úspěch, kompetentnost a bohatství, tím větší je pravděpodobnost, že se Vám všeho dostane v hojné míře. Co se týče řeči těla, zvyk je zde zásadní. Zde je pět tipů, které Vám pomohou dostat z Vašeho těla tu nejlepší řeč.
1.Využijte své výšky
Moc, postavení a sebevědomí je neverbálně vyjádřeno využitím prostoru. Vzpomeňte si na pohádky, kde se služebníci a poddaní vždy klaní králi, aby se udělali menší, tedy méně významní než samotný král. Samozřejmě asi těžko vědomě narostete, avšak snažte se pracovat s tím, co Vám bylo nadělelo. Rovný postoj a podpatky mohou pomoci se sebevědomím při důležité prezentaci.
2.Nebojte se zabírat místo
Snažíte-li se vyplnit předchozí bod a vypadat vyšší a tedy i sebevědomější, snažte se vědomě zabírat více prostoru. Při prezentaci choďte nebo rozkládejte rukama, při sezení se zapřete lokty o židli a během meetingu rozprostřete své osobní věci po stole. Ovládněte prostor. Dobrým trikem při meetingu je vybrat si vyšší židli anebo se doslova posadit na vlastní ruce. Díky tomuto triku budete za stolem vypadat vyšší. Rovněž neškodí se v průběhu hovoru natáhnout na druhý konec stolu pro vodu nebo tužky, opět ovládnete větší kus prostoru.
3.Nešetřete úsměvy a pohledy do očí
Chcete-li být zapamatovatelní, ukažte zuby. Výzkum realizovaný v roce 2015 prokázal, že společensky pozitivní signály, jako například usměvavá tvář, mohou u lidí vyvolat vzpomínky jak na osobu, se kteru se setkali, tak na kontext setkání. Úsměv také často u lidí vyvolává tendenci úsměv oplatit, což může pozitivně ovlivnit náladu dotyčného. Pamatujete si na starý trik, že pokud se usmíváte, během několika sekund se Vám zlepší nálada? Stejně jako úsměv, i navání očního kontaktu značí sebevědomí. Pohled do očí Vašeho oponenta je tím nejstarším trikem, jak někomu ukázat, že se jej nebojíte a zároveň ho respektujete. Zkuste tedy příště během rozhovoru udržet oční kontakt se svým partnerem alespoň 50-60% času. Pokud nejste na toto zvyklí, můžete se z počátku cítit velmi podivně, což může dokonce ovlivnit plynulost Vašeho rozhovoru. Zaměřte se tedy zpočátku na jediný cíl, udržte oční kontakt tak dlouho, dokud nerozeznáte barvu očí Vašeho partnera.
4.Mluvte rukama
Lidé obvykle vnímají jako vůdce lidi klidné a asertivní a jednou z technik řeči těla, která tyto kvality prokazuje jsou otevřená gesta rukou v úrovni břicha. Už samotný postoj vyzařuje klid, důvěryhodnost a seběvědomí ještě před tím než promluvíte. Pokud se Vám následně podaří mluvit níže položeným, hlubším hlasem, celkový dojem tím ještě umocníte.
5.Identifikujte gesta, která děláte, když jste nervózní a zbavte se jich
Ať už si natáčíte vlasy na prst, klepete nohou, prokřupáváte klouby na rukou, máte pravděpodobně nervozní tik. Pokud si nejste jistí, zeptejte se Vašich kolegů a jistě Vám rádi poví, protože tyto tiky jsou většinou dost výrazné a pro většinu lidí otravné, protože jimi svoji nervozitu přenášíte na okolí. Navíc tím zcela ničíte obraz seběvědomého vůdce, který se snažíte budovat. Pokud se chcete těchto malých zlozvyků zbavit, nezbývá než cvičit. Zhluboka se nadechněte a snažte se co nejdelší dobu sedět klidně bez jakéhokoliv pohybu. Velmi pomáhá také meditace či nyní moderní praktiky mindfullness.