5 tipů, co dělat, když Vám nevolají
Zazvoň, tak už zazvoň. Určite ten pocit všichni znáte. Rozesíláte životopisy, píšete motivační dopisy a pak stále čekáte, kdy se Vám ozvou. Několikrát za den propadnete panice, že Vám určitě nefunguje telefon a pořád dokola ověřujete, zda máte zapnutý zvuk. Čekání na reakci potenciálního zaměstnavatele není nepodobné rozechvělému čekání po prvním rande. Zavolá? Nezavolá? Zaujala jsem? Pochyby se prohlubují s každým dalším dnem.
Stalo se mi to mnohokrát, i přes veškeré vynaložené usílí se firma prostě neozvala, a to dokonce ani se stručným „děkujeme, ale nemáme zájem“. Perete se s pocitem odmítnutí a bezvýznamnosti, propadáte skepsi a vztekáte se, že to není ani slušné ani fér. Život ale není fér. Po několika letech jsem se ocitla na opačné straně barikády. Denně mi chodily desítky životopisů, obden výběrové řízení. Jednou v Ostravě, pak zas v Brně nebo v Jihlavě. Nebylo v mých silách odpověďet všem, byť jsem se opravdu snažila. Život je otázkou priorit a v tom mém bylo moho těch, které byly důležitější a urgentnější než odpovědět neúspěšnému kandidátovi, že neprošel. Na základě těchto zkušeností mám pro Vás tipy, jak se vypořádat se situací, kdy se Vám firma neozvala.
1. Buďte trpěliví
Na mnoho pozic, zejména těch administrativních regagují desítky či stovky kandidátů. Pročíst takové množství životopisů zabere personalistovi mnohdy i několik týdnů. U specialozovaných pozic je problém opačný, kandidátů je velmi málo a firma často nechá pozici otevřenou po delší dobu, aby mohla sesbírat dostatek kandidátů k výběru. V obou případech tak kandidát čeká mnohdy i několik týdnů, než z firmy dostane první kontakt. Speciálním obdobím jsou pak letní prázdniny a Vánoce, kdy si mnoho zaměstnanců bere dovolenou a kandidát tak opět může čekat i více týdnů, než dostane odpověď.
2. Neberte si to osobně
Pokud se Vám firma neozvala, jedním z nejpravděpodobnějších důvodů je přílišné množství kandidátů, díky kterým přetížený personalista nenašel čas Vám alespoň poděkovat za zájem. Není v tom nic osobního. V této fázi výběrového řízení totiž nejste člověkem, ale pouhým listem papíru určeným k vyřízení. To, co se stalo Vám, tak nejspíše postihlo i mnoho dalších neúspěšnýh kandidátů.
3. Buďte pozitivní
S pozitivním přístupem se Vaše šance na nalezení zaměstnání zvyšují, proto nepropadejte pesimismu. Nikdo se Vám neozývá, to je nepříjemné. Občas si zanadávat je zdravé, ale není důvod si kazit celý den negativismem. Negativní mind set vycítí každý člověk, a zejména personalista, kterého odhad na lidi živí, na sto honů a bude se Vám snažit vyhnout. Zaměřte se na něco jiného. Čtěte zajímavou knihu, absolvujte užitečný kurz, kterým můžete obohatit Váš životopis.
4. Nespamujte
Pohyb některých kandidátů na pracovních portálech připomíná kobercový nálet. Kandidát freneticky reaguje na všechny vypsané pozice, aniž by je četl a rozesílá svůj životopis jako napalm na všechny strany. Padni, kam a komu padni. Takový člověk nemůže být překvapen, že se mu často nedostane žádné reakce. Hledáte li totiž cokoliv, často nenajdete vůbec nic. Personalista je takovými životopisy zahlcený a i díky těmto spamerům nemá čas odpovědět kandidátovi, který o tuto práci opravdu stál, ale neměl patřičné předpoklady. Kandidát-spamer si totiž většinou ani nevšimne, pokud se mu firma neozve. Je pro něj jen jednou z mnoha.
Jak tedy nespadnout do kolonky spamer nebo kandidát, který neví co chce? Vybírejte si jak pozice tak firmy. Ujasněte si, o jakou práci doopravdy stojíte a zjistěte si něco o firmě, do které se hlásíte. Životopis a motivační dopis se Vám tak budou psát snadněji a více od srdce. A čím méně spamerů bude, tím větší je šance, že si firma najde čas kontaktovat i neúspěšné kandidáty.
5. Zavolejte tam
Máte pocit, že jste pro danou pozici naprosto ideální, ale přesto se Vám už dva týdny nikdo ani neozval? Přišla pouze automatická odpověď o doručení CV a šlus? Není nic jednoduššího, než do firmy zavolat a zeptat se. Nebojte se, že budete personalistu obtěžovat. Buďte slušní a milí. Sdělte své jméno spolu s informací, kdy a na jakou pozici jste reagovali a zeptejte se na aktuální status výběrového řízení. Zejména v malých firmách se může stát, že zapůsobíte svým projevem a dostanete šanci, kterou Vám původně neplánovali dát. Pouhým telefonátem se z listu papírů stáváte živým člověkem a vystoupíte z anonymity. Nepoužívejte taktiku, mám jinou nabídku, ale chci pracovat pro Vás, pokud to není skutečně pravda. Jedná se o manipulativní techniku, kterou personalista moc dobře pozná.
Osobně se mi u pracovních nabídek, o které jsem opravdu bezmezně stála, vyplatila jednoduchá taktika. Zhruba dva až tři dny po odeslání životopisu jsem zavolala personalistovi, zda můj životopis dorazil v pořádku a obsahuje všechny potřebné údaje, nebo zda je nutné něco doposlat. Zároveň jsem se pak mohla informovat, jaký je další postup výběrového řízení a jeho status. Takový telefonát se mi zdá naprosto přirozený a nezabere více než dvě minutky času.