Dali jste si Novoroční předsevzetí? A jak se Vám ho daří plnit? Dnešním dnes se přiblížila ta magická hranice buď anebo. Dva týdny se nám dařilo poctivě cvičit, hubnout, zdravě jíst nebo plnit některé z dalších velmi častých cílů. A teď už se nám prostě nechce. Jsme unavení, demotivovaní. Nechce se nám vstávat o hodinu dřív kvůli fitku a po práci prostě chceme jít domů do tepla, otevřít víno, objednat pizzu a koukat na seriál.
Nic si nevyčítejme, tohle je naprosto normální. Věděli jste, že pouze 9,2 procent lidí, kteří si dali předsevzetí, je skutečně dodrží? Nás zbylých 90,8 procent s tím máme větší či menší potíže. A víte proč? Všichni děláme tu stejnou chybu.
Našim předsevzetím chybí důvod. Nikdy sami sobě nevysvětlíme, proč si vlastně takový cíl klademe, tak proč bychom se měli omezovat a hnát se za něčím, pro co vlastně nemáme pořádně ani důvod. A pohovka je táák pohodlná. Pojďme tedy společně resetovat všechny ty cíle a předsevzetí, o kterých už dnes víte, že je stejně zase nedodržíte – ale no tak si to přiznejte – a zaměřit se na ty, které pro Vás skutečně budou mít smysl. Tady je několik tipů, jak na to.
1. Váš nový cíl musí být SMART
Nemá cenu si klást obrovské a těžko dosažitelné cíle jen proto, že si myslíte, že rok je dost času. Čím obtížnější je cíl, tím méně se nám chce začít s jeho naplňováním. Mnohem chytřejší je klást si menší, tzv.SMART cíle. Název SMART cílů pochází z angličtiny a je zkratkou následujících slov: Specific, Measurable, Achievable, Relevant a Timeboxed. Vaše cíle musí být zcela konkrétní, měřitelné, dosažitelné, pro Vás relevantní a s jasně stanoveným časovým rámcem.
Po Novém roce budu držet dietu a zhubnu vs. Do konce února chci zhubnout 4 kg. Každý den se zvážím, dvakrát týdně budu chodit cvičit a vynechám sladkosti.
2. Každý svůj úspěch pořádně oslavte
Malé cíle přináší malá vítězství a ta by neměla zůstat nepovšimnutá. Podařilo se Vám do konce února zhubnout? Kupte si za odměnu o číslo menší kalhoty nebo si zajděte na masáž. Malé a časté odměny Vás namotivují mnohem víc než zhodnocení cílů na konci roku.
3. Vyzkoušejte nové věci.
Pamatujte si, zvyk je Váš kamarád, ale rutina zabíjí motivaci.
4. Plánování je důležité, plán ne.
Stanovíte-li si cíl, je dobré se zamyslet nad tím, jak ho chcete dosáhnout. Kolik na to máte času, jakými disponujete prostředky, s jakými okolnostmi musíte počítat. Tak vzniká Váš plán na dosažení Vašeho cíle. Plán však není všechno. Buďte flexibilní. Pokud si naplánujete, že budete cvičit každé úterý a čtvrtek, pokud jednou vynecháte, není to konec světa a není to selhání. Chtěli jste cvičit dvakrát týdne, pamatujete? Na konkrétním dnu tolik nezáleží.
5. Nebuďte na to sami
Plnění cílů není jednoduchá a zvlášť pokud se Vám přihodí neúspěch, není snadné se znovu jak se říká vyšvihnout do sedla. Sdílejte své cíle se svými přáteli nebo rodinou, obklopte se podobně smýšlejícími lidmi. Najděte si facebookovou skupinu se stejným zaměřením a sdílejte tam své malé úspěchy a prohry.
6. Buďte pozitivní
Někdy se prostě nedaří a máte špatný den. To se stává. Pokud Vás štve celý svět a máte chuť se vším praštit. Zadržte. Klidně na všechno na chvíli zapomeňte a udělejte si něčím radost. Obklopte se pozitivními kamarády, kteří Vás nabíjí energií, jděte si zaplavat, podívejte se na Ted Talk nebo romantický film. Každého potěší něco jiného. Radost z oblíbené aktivity Vám pomůže oživit Vaši motivaci.
7. Nebuďte na sebe moc tvrdí
Je konec února a vy jste ztratili jenom dvě kila. Nedosáhli jste svého cíle. Prohráli jste. Ale no tak, nebuďte na sebe tak tvrdí. Váš výsledek sice není perfektní, ale už teď jste na tom lépe než před dvěma měsíci. A že Vám to nejde tak rychle? To přece nevadí, děláte to pro sebe.