Pracovali jste tak usilovně, dali jste do toho všechno. Se srdcem na dlani a prezentací na plátně jste plody své práci ukázali nadřízeným a dostalo se Vám … odmítnutí. TO, co nenávidíme, čeho se obáváme, ale s čím se čas od času musíme prostě srovnat. Je jedno, zda se nám odmítnutí dostane v osobním nebo pracovním životě, důvod proč jej nenávidíme je ten, že v nás vzbuzuje emoce, které výrazně snižují naše sebevědomí. Jsme naštvaní, nejistí a a cítíme se nechtění.
Přestože je odmítnutí bolestivé, pokud pochopíme jeho koncept, dokážeme se s ním a všemi těmi negativními pocity, které vyvolává, snáze vyrovnat a vytěžit z něj to, co nám prospěje a posune nás dál. Až se Vám příště dostane odmítnutí, mějte na paměti tyto zásady
1. Odmítnutí není osobní
Jedním z hlavních důvodů, proč je odmítnutí tak bolestivé, je naše emocionální spojení s osobou, která nás odmítla nebo s předmětem odmítnutí. Proto si odmítnutí bereme tak osobně, zkoumáme, co jsme mohli udělat jinak a lépe, přemýšlíme, co je na náš špatného, když jsme byli odmítnuti. Pamatujte si jedno, nikdy nemůžete přesně vědět, co si druhá osoba myslí a jaké jsou její důvody pro to, co dělá. Ve většině případů nemá odmítnutí naprosto žádnou souvislost s námi, s tím kým a čím jsme a osoba, která nás odmítla, má pro to zcela jiný důvod. Máte-li možnost seberte odvahu, zeptejte se na důvod odmítnutí.
2.Odmítnutí neurčuje to, kým jste
Z výše zmíněných důvodů odmítnutí je přímým zásahem do Vašeho ega. Odmítnutí však neurčuje to, kým jste. Nejste odmítnuti vy jako osobnost. Vždy znejte svou cenu a stůjte si za tím, kým jste. Až se Vám příště dostane odmítnutí, myslete na své dobré vlastnosti a vše, co jste v životě dokázali.
3.Zastavte se a zamyslete se
Co Vás to naučilo? Každé odmítnutí je příležitostí se zastavit, ustoupit o krok zpět a zamyslet se, zda je Váš postup či celá kariéra na správné cestě, zda Váš přístup byl vzhledem ke všem okolnostem správný a jak se příště k podobné výzvě můžete postavit.
4.Neskrývejte odmítnutí
Mluvit otevřeně o tom, že se Vám dostalo odmítnutí je lepší přístup než to skrývat. Mluvte o tom se svými mentory nebo kolegy. Máte jedinečnou příležitost získat pohled na celou situaci z venčí, od nezainteresovaných lidí a inspirovat se názory ostatních. Ostatním kolegům také vysíláte informaci, že odmítnutí není nutné skrývat, je součástí života, o které je třeba mluvit a poučit se z ní a vyrovnat se s ní. V upřímnosti je síla.
5.Poučte se z odmítnutí
Odmítnutí je vlastně forma feedbacku, ze které se můžeme poučit do budoucna. Je to jen o Vašem přístupu, zda jste schopni sebereflexe a dokážete se poučit z vlastních zkušeností. Odmítnutí není konec světa, vždy je nutné vstát, otřepat se, zjistit, kde jsem udělal chybu a zkusit to znovu.
6.Nehrajte si na hrdinu
Ano, odmítnutí bolí. Všechny ty negativní pocity kolem jsou pochopitelné. Je v pořádku přijímat slova útěchy od svých kolegů nebo rodiny, ale pouze krátce a věcně. Nedovolte však svým emocím, aby Vás ovládly. Zejména v práci je nutné zachovat profesionalitu a nedat svým negativním emocím volný průchod. Kolegové Vám jen těžko poskytnou cenný feedback, pokud u toho budete plakat.
7.Jděte tomu naproti
Jia Jiang je člověk, který se rozhodl, že odmítnutí nebude negativně ovlivňovat jeho život. Vymyslel osobní projekt, ve kterém po dobu 100 dní aktivně vyhledával odmítnutí. Požádat o $100 naprostého cizince na ulici nebo o „burger refill“ v Burger Kingu a další šílenosti, u kterých předem očekáváte, že budete odmítnuti. Díky tomuto projektu Jiang otupil bolest, kterou způsobuje odmítnutí a zjistil, že pokud se nebojíte tázat na to, co chcete, často najdete cestu tam, kde byste čekali jen slepou uličku. Jiang si všech sto dní nahrával a jeho videa naleznete na této stránce. V následujícím TED Talk Jiang krátce hovoří o své cestě.